Szybka porada: czy Twoja wątroba potrzebuje detoksu?W dzisiejszych czasach nasza wątroba jest notorycznie przeciążona toksycznymi, chemicznymi substancjami. Czy zdajecie sobie sprawę, że nasze organizmy mogą być rezerwuarem nawet ponad 700 szkodliwych związków chemicznych? Jeszcze bardziej przerażające jest to, że Environmental Working Group w swoich testach laboratoryjnych przebadała grupę noworodków i stwierdziła obecność średnio 287 toksyn w moczu, w tym rtęć, pestycydy, formaldehyd, teflonu i wiele więcej  w wyniku ekspozycji na te składniki już przed urodzeniem.

Nawet jeśli podejmiemy skoncentrowany wysiłek spożywania żywności produkowanej wyłącznie metodami ekologicznymi i korzystania z produktów naturalnych, to niestety nie możemy kontrolować tysięcy toksyn obecnych w środowisku, które nas otacza. Wątroba staje się w tym przypadku naszym strażnikiem i często jest najciężej pracującym organem w całym ciele. Kiedy ona odmawia posłuszeństwa – szkodliwe substancje zaczynają stopniowo przemieszczać się do innych narządów i gromadzą się w nich…

Nadmiar toksyn tworzy w organizmie kwaśne środowisko i ma znaczny wpływ na przebieg wielu schorzeń, takich jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, przewlekłe zmęczenie, alergia, schorzenia skóry, astma, choroby psychiczne, nadciśnienie, zapalenie błony śluzowej żołądka, dysfunkcje nerek i otyłość. Najnowsze badania pokazują, że przeciążenie narządów chemicznymi, szkodliwymi substancjami może także wywołać choroby autoimmunologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów i oraz problemy neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Warto znać najczęściej występujące objawy przemęczenia wątroby:

– otępienie typu „brain fog” (mgła mózgowa)
– bóle głowy
– przewlekłe bóle mięśni lub stawów
– problemy z trawieniem w tym gazy, zgaga, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, bóle brzucha
– bezsenność
– choroby autoimmunologiczne
– brak równowagi hormonalnej (PMS lub objawy menopauzy)
– trądzik, wysypka
– stany lękowe
– depresja
– alergia
– stany zapalne
– nieświeży oddech
– przyrost masy ciała
– chroniczne zmęczenie

Jak poprawić stan zdrowia swojej wątroby?

Dobra wiadomość jest taka, że rzeczywiście możemy ograniczyć, a nawet wyeliminować część nieprzyjemnych objawów. Skuteczne okazuje się zmniejszenie ekspozycji na przetworzoną żywność i środki chemiczne. Wsparciem dla wątroby jest też przyjmowanie ziół takich jak ostropest plamisty, dziurawiec czy karczoch.

Komu przyda się taki detox?

Jeżeli występują u Ciebie wyżej wymienione symptomy powinieneś rozważyć przynajmniej krótki okres detoksykacji organizmu. Pozwoli Ci on w nieinwazyjny sposób odzyskać zdrowie, pozbyć się przykrych dolegliwości i odciąży wątrobę. Świetnie taki proces opisała Monika Skuza z bloga Tłuste Życie i serdecznie polecam Wam jej artykuł na ten temat, oraz cały blog pełen wartościowych, bogatych medycznie informacji.

A Wy, czy zwracacie uwagę na dolegliwości związane z Waszą wątrobą? A może, nie dokuczają Wam żadne przykre objawy wynikające ze sposobu odżywiania i prowadzonego trybu życia? Stosujecie w swojej diecie zioła i suplementy wspierające prawidłowe funkcjonowanie tego narządu? Ja od niedawna jestem fanką mielonego ostropestu, którym zwyczajnie posypuję sobie kanapki lub sałatkę i szczerze polecam! 

(Visited 866 times, 1 visits today)

2 komentarze so far.

  1. Sylwia pisze:
    Właśnie się przygotowuję do mojego pierwszego w życiu oczyszczania wątroby za pomocą soli gorzkiej (na którą czekam, bo zamówiłam na ebay), od tygodnia jestem na diecie wegańskiej i dodatkowo wypijam codzień kilka szklanek soku jabłkowego, zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂

LEAVE A COMMENT