8 wskazówek jak zrównoważyć poziom hormonów dietą.



Jeżeli chodzi o nasze zdrowie, to hormony i bakterie jelitowe mają znacznie większe znaczenie, niż mogłoby się nam wydawać. W rzeczywistości te dwa czynniki mogą od wewnątrz niszczyć nasz organizm, nawet jeżeli wszystkie inne elementy (dieta, treningi, suplementy) są zoptymalizowane. Również w drugą stronę – te dwie składowe nawet bardzo silne i na odpowiednim poziomie mogą zrobić bardzo wiele, aby chronić nasze zdrowie, nawet jeśli inne czynniki szwankują. Co do rzeczywistej siły działania hormonów na nastrój czy masę ciała wystarczy zapytać o odczucia jakąkolwiek kobietę w ciąży. Jeśli masz objawy, takie jak zmęczenie, problemy skórne, przyrost masy ciała, senność lub bezsenność, PMS, endometrioza, niepłodność, PCOS lub inne problemy to istnieje szansa, że masz zaburzenia hormonalne!

Hormony to związki chemiczne wytwarzane w organizmie, które podróżują w krwiobiegu pomiędzy tkankami i narządami. Działają powoli, w wydłużonym czasie wpływając na różne procesy, takie jak metabolizm, wzrost i rozwój, funkcje seksualne, reprodukcję i nastrój. Są produkowane z dobrych tłuszczów i cholesterolu, więc brak tych dwóch ważnych czynników dietetycznych może powodować problemy hormonalne. Toksyny zawierające substancje chemiczne, które naśladują te substancje lub naśladujące hormony również bywają problematyczne, ponieważ organizm może próbować tworzyć hormony przy użyciu niewłaściwych składników.

Układ hormonalny to złożony system, którego prawdopodobnie nigdy nie będziemy w stanie w pełni zrozumieć, ale istnieją pewne podstawowe rzeczy, które możemy zrobić, aby zwiększyć zdolność organizmu do tworzenia prawidłowych hormonów i zachowania między nimi równowagi:

1. Ogranicz kofeinę!
Większość z nas uwielbia kawę, ale niestety prawda jest taka, że zbyt duża ilość kofeiny potrafi zasiać całkiem niezłe spustoszenie w układzie hormonalnym, zwłaszcza jeśli w organizmie szaleją także hormony ciążowe, stresowe, toksyny lub zachodzi brak równowagi tłuszczowej. Zamiast kawy decydujmy się więc na herbaty ziołowe, a jeśli nie będziemy w stanie całkowicie odmówić sobie kofeiny wykorzystajmy ją do przemycania do organizmu zdrowych tłuszczy – dodając na każdy kubek łyżeczkę oleju kokosowego (emulgując np. w blenderze).

5cde60f6

2. Zachowaj balans pomiędzy Omega-3 a Omega-6.
Nie należy decydować się wyłącznie na tłuszcze takie jak olej roślinny, olej arachidowy, olej rzepakowy, olej sojowy czy margaryna, często chemicznie modyfikowane. Dobrze jest wybrać dodatkowo inne tłuszcze, takie jak olej kokosowy, prawdziwe masło, oliwę z oliwek ze zdrowych źródeł i włączyć do diety ryby bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3.

3. Unikaj toksyn.
Toksyny znajdujące się w pestycydach, tworzywach sztucznych, chemii gospodarczej, a nawet materacach mogą zawierać środki chemiczne zaburzające pracę hormonów, a nawet naśladujące hormony w organizmie. Starajmy się przygotowywać posiłki w szklanych naczyniach i unikajmy przegrzewania lub przechowywania żywności w plastiku przez dłuższy okres czasu. Korzystajmy także z produktów organicznych i mięsa wiadomego pochodzenia – najlepiej z gospodarstw, które w miarę możliwości nie używają pestycydów ani chemicznych środków czyszczących. 

4. Wysypiaj się!
Ciągły niedobór snu zakłóca odpowiednie wydzielanie hormonów oraz zaburza równowagę hormonalną pomiędzy poszczególnymi narządami i układami. 

5. Suplementuj mądrze…
W idealnym świecie powinniśmy budzić się o brzasku i kłaść spać wraz zachodem słońca, korzystać z dobrodziejstwa witaminy D dzięki naturalnym promieniom słonecznym oraz zażywać minerały wprost z oceanu podczas relaksu i zrównoważonego życia bez stresu. Ponieważ takie realia możemy jednak włożyć między bajki to właśnie suplementy mogą wypełnić luki i braki w organizmie. Wśród nich warto wymienić takie jak:

Maca – z rodziny rzodkiewek, która działa pozytywnie na zwiększenie produkcji hormonów i libido. Wiele kobiet zauważyło zmniejszenie dolegliwości związanych z PMS, zwiększenie płodności i poprawę wyglądu skóry, podczas gdy mężczyźni dostrzegają zwiększoną produkcję plemników, poprawę libido oraz jakości snu. Maca jest również bogata w minerały i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), dzięki czemu doskonale nadaje się do wspierania regulacji układu hormonalnego. Jest dostępny w postaci proszku lub kapsułek. 

Żelatyna – jest doskonałym źródłem wapnia, magnezu i fosforu. Wspomaga produkcję hormonów i zdrowie układu pokarmowego. Pomaga również ukoić stany zapalne, zwłaszcza w stawach.

people-fish-market-marketplace

Witamina D – najlepiej uzyskiwać ją poprzez ekspozycję na słońce, ale jeśli ta nie wystarcza warto skorzystać z suplementacji witaminą D3 lub olejem z wątroby dorsza.

Sfermentowany olej z wątroby dorsza – zawiera wiele niezbędnych elementów do produkcji hormonów, w tym witaminy A, D i K. Jest również doskonałym źródłem Omega-3 i innych korzystnych dla organizmu tłuszczów.

Magnez – wspomaga setki reakcji w organizmie i często przyczynia się do poprawy jakości naszego snu (co z kolei jest dobre dla równowagi hormonalnej). Istnieje kilka skutecznych form magnezu: w postaci proszku, w postaci płynnej lub w formie transdermalnej (przezskórnej) stosując olej magnezowy bezpośrednio na skórę. To ostatnie rozwiązanie jest często najbardziej skuteczne dla osób z uszkodzonym przewodem pokarmowym lub ciężkim niedoborem.

6. Zadbaj o właściwy poziom leptyny.
Jej odpowiedni poziom pomoże również zwiększyć płodność, ułatwi odchudzanie, poprawi jakość snu i zmniejszy częstość występowania stanów zapalnych. Jeżeli jest jej zbyt dużo lub zbyt mało w organizmie nie uda Ci się uzyskać właściwej równowagi wśród pozostałych hormonów.

7. Stopniuj intensywność ćwiczeń!
Przy obecności zaburzeń hormonalnych intensywne ćwiczenia mogą pogorszyć stan organizmu w krótkim czasie. Warto się zatem skupić raczej na ćwiczeniach nieco bardziej relaksacyjnych jak szybki marsz, pływanie, a unikanie natomiast obciążającego cardio, cross fitu czy dużych obciążeń podczas treningów siłowych, gdyż mogą one wywołać kaskadę niekorzystnych reakcji hormonalnych (kettlebell, martwy ciąg, przysiady).

sport-fitness-workout-resolution

8. Włącz do diety olej kokosowy.
Olej kokosowy dostarcza niezbędnych elementów budulcowych do produkcji hormonów, przyczynia się do skutecznej utraty wagi, zmniejsza stany zapalne, a nawet posiada właściwości antybakteryjne.

A jak Wy radzicie sobie z brakiem równowagi hormonalnej? Od razu kierujecie się do lekarza specjalisty i korzystacie z zaleconych farmaceutyków, czy raczej preferujecie naturalne metody rozwiązywania problemów zdrowotnych? Pamiętajcie, że warto dbać o właściwy balans w organizmie – tylko w taki sposób możemy prawidłowo funkcjonować we wszystkich aspektach!

(Visited 29 521 times, 1 visits today)
Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail

6 komentarzy so far.

  1. asia pisze:
    super wpis!
  2. Wiola pisze:
    Kurcze a ja piję tylko z jedną/dwie kawy na tydzień, więc to nie to… Za to piję mnóstwo czarnej herbaty, czy teina też może w ten sposób wpływać na organizm? Zainteresowała mnie także ta Maca. To chodzi dokładnie o Pieprzycę peruwiańską?
  3. zuzaa_87 pisze:
    u mnie sama dieta to niestety za mało kiedy chciałam uregulować poziom hormonów kiedy zaszłam w ciążę. ale od koleżanki słyszałam o Ovarinie – kupiłam i stosowałam regularnie a efekty bardzo zadowalające. Cały czas miałam dobre samopoczucie i z maluchem wszystko dobrze co dla mnie mega ważne było.
  4. Anna pisze:
    Fajny post. 🙂 Co do kawy to dosłownie na własnej skórze odczułam zmiany po odstawieniu jej, wszystkie zmiany podskórne, które były charakteryzowane u mnie jako zmiany na tle hormonalnym zniknęły po odstawieniu kawy. Polecam olej kokosowy, to super produkt! 🙂

LEAVE A COMMENT