Szukasz pomysłu na pożywne i wartościowe śniadanie w stylu fit, które ucieszy nie tylko podniebienie i żołądek, ale także zmysł wzroku? Pamiętaj, że posiłek, który wygląda atrakcyjnie spożywa się nam znacznie przyjemniej. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by śniadanie lub kolacja pozytywnie działały na zmysł wzroku jeszcze zanim trafią do ust! Nie bez powodu na Instagramie znajdziesz pełno zdjęć, które natychmiast zaktywizują ślinianki do działania. Na zimno, na ciepło, na słono czy na słodko… nieważne! Owsianka trafi przez żołądek do każdego serca.
Zacznijmy jednak od początku – czyli bazy, jaką mogą być zdrowe płatki zbożowe, które wykorzystasz do przygotowania nawet najprostszej owsianki. Najbardziej popularne są te, jak sama nazwa wskazuje owsiane… i jęczmienne, co raz częściej można spotkać także z gryczane i żytnie. Śniadanie Mistrzów – bo tak również nazywana jest owsianka to wspaniałe źródło witamin, minerałów oraz oczywiście białka (aminokwasów). Poniżej prezentuję krótki przegląd płatków zbożowych, które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę:
http://www.kreatorzysmaku.home.pl/kreatorzysmaku/wp-content/uploads/2015/03/20150302019.jpg
1. Płatki jęczmienne – zwłaszcza te z pełnego przemiału dostarczają zbilansowanych odżywczo składników mineralnych, wśród których warto wymienić potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo oraz witaminy z grupy B, oraz niacynę (witamina PP). Zawierają także spore ilości błonnika pokarmowego – wpływają korzystnie na trawienie, dzięki czemu są wspaniałym dodatkiem podczas planowania jadłospisów w dietach odchudzających. Panie będą szczególnie zachwycone pozytywnym wpływem płatków jęczmiennych na kondycję włosów, paznokci oraz wygląd skóry. Przyczyniają się do zmniejszenia częstości występowania zaparć, obniżają ryzyko zawału mięśnia sercowego i skutecznie regulują poziom glukozy we krwi (stymulują wydzielanie insuliny).
W 100 g:
Kalorie: 355 kcal
Węglowodany: 79,4 g
Białko: 9,8 g
Tłuszcz: 3,6 g
Błonnik: 9,6 g
Źródło: http://www.bodymania.pl/wp-content/uploads/2015/03/platki-owsiane.jpg
2. Płatki owsiane – charakteryzują się najszerszym zestawem aminokwasów, głównie tych łatwostrawnych. Dostarczają NKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz witamin z grupy B (B6), E i PP. Składniki mineralne cenne dla organizmu, jakie znajdziemy w płatkach owsianych to magnez, jod, selen, potas, wapń. Obfitują też w błonnik przyspieszający perystaltykę jelit, a za sprawą sporej ilości węglowodanów dają porannego kopa i napędzają wewnętrzną energię do działania. Ciekawostką jest także wysoka zawartość przeciwutleniaczy – a przecież każdemu z nas zależy na walce z wolnymi rodnikami i złagodzenie widocznych objawów starzenia.
W 100g:
Kalorie: 366 kcal
Węglowodany: 69,3 g
Białko: 11,9 g
Tłuszcz: 7,2 g
Błonnik: 6,9 g
Źródło: http://www.justingredients.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/r/y/rye_flakesdsc_0943.jpg
3. Płatki żytnie – najbardziej sycące z całego zestawienia. Dodatkowo dostarczają pokaźny zestaw składników mineralnych – wapń, żelazo, magnez, potas, a także kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, bor oraz chrom. Są również bogate w witaminę E, oraz B1, B2, B6, kwas foliowy i pantotenowy. Wykazują też działanie antynowotworowe dzięki zawartych w sobie lignanom oraz pozytywny wpływ na układ krwionośny – serce, żyły i tętnice. Polecane zwłaszcza podczas stosowania diet odchudzających.
W 100g:
Kalorie: 343 kcal
Węglowodany: 82,6 g
Tłuszcz: 3,2 g
Błonnik: 11,6 g
http://www.osesek.pl/files/papka-z-platkami-gryczanymi.jpg
4. Płatki gryczane – idealne zwłaszcza dla wegetarian. Dzięki obecności leucyny i lizyny wyróżniają się najlepiej zbilansowanym zestawem aminokwasów. Te z kolei pozytywnie wpływają na pracę szarych komórek i procesy zachodzące w mózgu. Oferują bogaty zestaw witamin: B1, B2 i E oraz minerałów – cynk, siarkę, miedź, jod, wapń, magnez, żelazo i inne. To także idealny wybór dla osób na diecie bezglutenowej, ponieważ dzięki swoim właściwościom i budowie z pewnością nie wywołają reakcji alergicznej u osób uczulonych na gluten.
W 100 g:
Kalorie: 356 kcal
Węglowodany: 70 g
Białko: 12,2 g
Tłuszcz: 3 g
Błonnik: b.d.
http://www.mojemusli.pl/userfiles/płatki%20jaglane.jpg
5. Płatki jaglane – również nie zawierają glutenu, a dzięki działaniu kwasu krzemowego działają wygładzająco na skórę, sprawiają że paznokcie stają się twarde, a włosy wzmocnione oraz zmniejszają ich wypadanie. Podobnie jak inne rodzaje płatków stanowią doskonałe źródło witamin z grupy B, E oraz składników mineralnych jak magnez, wapń, potas, żelazo cynk czy nawet fosfor!
W 100 g:
Kalorie: 361 kcal
Węglowodany: 69 g
Białko: 10 g
Tłuszcz: 4 g
Błonnik: 4 g
http://sklepmilkowiec.pl/wp-content/uploads/2014/05/płatki-orkiszowe-DSC_0185.jpg
6. Płatki orkiszowe – to bardziej drogocenna wersja płatków pszennych. W swoim składzie zawierają znacznie wyższe wartości tłuszczu, białek, a przede wszystkim błonnika – wspomagającego perystaltykę jelit. Przypadną do gustu zwłaszcza miłośnikom orzechów, gdyż taki właśnie posmak posiadają. Sam w sobie orkisz będzie wybawieniem dla niejadków, poprawia wchłanianie składników pokarmowych w procesie trawienia.
W 100 g:
Kalorie: 338 kcal
Węglowodany: 71,4 g
Białko: 14,6 g
Tłuszcz: 2,4 g
Błonnik: 10,7 g
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Cornflakes_in_bowl.jpg
7. Płatki kukurydziane – łączą w sobie zarówno korzystne oddziaływanie na organizm poprzez dostarczenie przydatnych składników mineralnych (selen, magnez, żelazo, potas) jak i sodu, który z kolei może wpłynąć negatywnie na układ krążenia, nerki czy nadciśnienie.
W 100 g:
Kalorie: 374 kcal
Węglowodany: 83,1 g
Białko: 7,3 g
Tłuszcz: 1,5 g
Błonnik: 6,8 g
To tylko kilka opcji z całej gamy, jaka jest aktualnie dostępna na rynku. Zapytacie, gdzie znajdują się wynalazki pseudozbożowe i superfoods jak płatki ryżowe, quinoa, amarantus, nasiona chia, crunchy czy muesli, które nie są traktowane jako klasyczne płatki zbożowe? Zapraszam do części drugiej przeglądu, a owsiankowych łasuchów bezpośrednio do przepisów!
(Visited 2 406 times, 1 visits today)
2 komentarze so far.