Placki z kiszonej kapusty pełnoziarniste (typ 1850) – Fuczki bieszczadzkie



Placki z kiszonej kapusty (fuczki bieszczadzkie) to świetna alternatywa dla klasycznych placków ziemniaczanych. W moim przepisie użyłam mąki pełnoziarnistej typ 1850, dzięki czemu jest on odpowiedni dla osób z insulinoopornością.

Składniki (na ok. 16 małych placuszków):

1 szklanka (250 ml) mąki pszennej pełnoziarnistej (typ 1850)
1 opakowanie kapusty kiszonej 500 g (425 g po odciśnięciu)
225 ml mleka
100 ml wody
2 małe jajka
1 łyżka majeranku
1 łyżeczka kminku mielonego
1 łyżeczka pieprzu
1 płaska łyżeczka soli himalajskiej (lub 1/2 łyżeczki soli kłodawskiej)

Czas przygotowania:

10 min (przygotowywanie składników)
3 min (smażenie placuszka z każdej strony)

Kapustę kiszoną odciskamy i siekamy dość drobno (nie płuczemy i nie gotujemy), wrzucamy do miski i dodajemy przyprawy wg. uznania. Osobno przygotowujemy ciasto – dokładnie łączymy mleko, wodę, mąkę oraz jajka. Masę – która powinna być dość gęsta – wlewamy do kapusty i mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

Średniej wielkości placuszki z kapusty kiszonej smażymy na patelni – na oleju kokosowym lub maśle klarowanym – spłaszczając je łyżką. Około 3 minuty z każdej strony, na średniej mocy palnika, aż do uzyskania złocistego koloru.

Placki z kiszonej kapusty podajemy z kwaśną śmietana, sosem czosnkowym lub jako dodatek do ryby czy gulaszu. Moim zdaniem w każdej wersji sprawdzą się świetnie. Jeśli wolicie placuszki na słodko, zachęcam również do wypróbowania przepisów na: placuszki serowe pełnoziarniste, fit naleśniki lub puszyste racuchy z mąki kokosowej.

Dajcie znać czy znaliście wcześniej ten przepis? A może zajadacie się wyłącznie plackami ziemniaczanymi? Napiszcie też w komentarzach czy spróbujecie zrobić fuczki bieszczadzkie z mojego przepisu!

(Visited 1 337 times, 1 visits today)
Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail

8 komentarzy so far.

  1. HannaB pisze:
    Niedawno dowiedziałam się, że kiszona kapusta jest naturalnie fermentowanym produktem, który zawiera korzystne bakterie probiotyczne, a probiotyki mogą wspierać zdrową florę jelitową, co pozytywnie wpływa na poprawę trawienia i wchłanianie innych składników odżywczych! Przez to chciałabym wprowadzić ją do swojej diety w jakiejś ciekawej formie – muszę wypróbować przepis na te placki. 🙂
  2. Beata pisze:
    Bardzo ciekawy przepis! Będę musiała go koniecznie wypróbować! Zastanawiam się czy po przyrządzeniu masy można przechowywać ją w lodówce? Mam nowy, duży sprzęt dwudrzwiowy ze zwiększoną pojemnością, dlatego mogę śmiało trzymać wiele różnych dań oraz składników.
  3. PolaD pisze:
    Nigdy nie wykorzystywałam kiszonej kapusty do przyrządzenia placków. A ten przepis jest naprawdę fenomenalny! Placuszki wychodzą z niego przepyszne, a w dodatku zdrowe i fit. Idealne dla osób, takich jak ja, którzy są obecnie na diecie. Dzięki za inspirację 🙂
  4. Asia pisze:
    Moje ulubione. Ja zamiast mleka dodaję kefir,są bardziej puszyste…a kapustę wcześniej podgotowuje.
  5. Kobieca Strona Dietetyki pisze:
    Fajna opcja. Bardzo lubię kiszoną kapustę, ale nigdy nie jadłam jej w postaci placków 🙂

LEAVE A COMMENT