Zdrowe plecy – jakie ćwiczenia wykonywać, by je wzmocnić?



Każdy z Nas, kto kiedykolwiek cierpiał na skoliozę wie – jak bardzo istotne jest dbanie o prawidłową postawę i zdrowie swoich pleców. Ja sama również miałam styczność z wieloma lekarzami (także ortopedami), fizjoterapeutami, rehabilitantami, masażystami i kręgarzami. Mimo, że co najmniej kilku z nich było świetnymi specjalistami, to po kilku latach twierdzę, że nic nie pomogło mi tak bardzo, jak samodzielne ćwiczenia w domu. Kilkanaście minut dziennie w połączeniu z kilkoma ćwiczeniami potrafi zdziałać cuda – moje plecy najbardziej polubiły jogę i pilates. Moim zdaniem bardzo ważne jest, aby poznać przynajmniej kilka pozycji, które wzmocnią mięśnie pleców, sprawią, że będą one bardziej elastyczne i mniej podatne na ból oraz kontuzje. Poniżej przygotowałam listę swoich ulubionych – jest to mieszanka ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, do których wykonania nie potrzebujemy żadnego, dodatkowego sprzętu. Jeśli nawet nie dokuczają Wam skrzywienia kręgosłupa, to mimo wszystko polecam takie kilkunastominutowe, codzienne sesje chociażby w celu zachowania zdrowia i pełnego zakresu ruchów. Do każdego ćwiczenia w linku dołączyłam instrukcję jego poprawnego wykonania.

Pozycja deski (kumbhakasana) – ta pozycja nie tylko wzmacnia mięśnie ramion oraz nadgarstki, ale także tonizuje mięśnie brzucha. Bardzo skutecznie rozluźnia napięcie pleców (zwłaszcza w okolicy obojczyków) i jednocześnie poprawia wytrzymałość mięśni odpowiadających za prawidłową postawę. Istotnie zwiększa też dopływ tlenu do tkanki mięśniowej.

Pozycja dziecka (balasana) – to moim zdaniem niesamowicie relaksująca i odprężająca pozycja. Nie tylko pozwala nam znacznie bardziej efektywnie kontrolować swój oddech i zniwelować stres, ale też rozciąga kostki, biodra i uda dodatkowo przynosząc ulgę w bólach pleców. Należy pamiętać jednak, że przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża i problemy związane z układem pokarmowym.

BlackCat

Pozycja kot – krowa (marjaryasana – bitilasana) – ta asana z kolei uelastycznia i rozluźnia kręgosłup, wzmacnia mięśnie brzucha oraz układ nerwowy, pomagając eliminować skutki stresu, a także skutecznie wycisza umysł.

‘Bird dog’ exercises in a 4-point kneeling position_cropped

Pozycja ptak – pies (adho mukha svanasana) – korzyści płynące z wykonywania tego ćwiczenia są bardzo szerokie: znaczny rozwój mięśni pleców, brzucha, bioder oraz pośladków. Pomaga ono także wzmocnić całe ciało i świetnie ćwiczy równowagę.

wheel

Pozycja mostek (urdhva dhanurasana) – pozwala nam rozciągnąć klatkę piersiową, ramiona, nadgarstki, kręgosłup, nogi i brzuch. Do korzyści możemy zaliczyć także fakt, że pomaga on pozbyć się stresu, angażuje do pracy niemal wszystkie mięśnie, a nawet zwiększa pojemność płuc. Regularne wykonywanie mostka pomaga uelastycznić kręgosłup i co istotne dla Pań – reguluje menstruację.

knee-down-twist

Pozycja odpoczywającego mędrca (supta matsyendrasana) – w tym ćwiczeniu angażujemy lędźwiową część tułowia plecy oraz stawy kończyn dolnych. Rozluźniamy również mięśnie poprzeczne brzucha i uelastyczniamy kręgosłup – świetna pozycja dla rozpoczynających swoją przygodę z jogą i/lub pilatesem.

Mam nadzieję, że dacie się skusić, na małą sesję jogi. Wasz kręgosłup z pewnością Wam za to podziękuje! A może polecicie mi inne, skuteczne ćwiczenia na utrzymanie pleców i kręgosłupa w dobrej kondycji jak najdłużej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w komentarzach.

(Visited 4 695 times, 1 visits today)

18 komentarzy so far.

  1. AlinaM pisze:
    Przez pracę siedzącą często mam bóle pleców. Cieszę się, że nadchodzą cieplejsze dni, to częściej będę miała chęć, aby gdzieś wyjść, pójść na rolki, czy na basen. Bardzo lubię wszelkie sporty wodne, ale jednak są to sporty sezonowe. Jednak w domu również warto jest czasami poćwiczyć. Tylko dużo ćwiczeń, które znajdowałam w Internecie było dość skomplikowanych i to mnie zniechęcało. Dzięki za te zestawienie! Myślę, że tym ćwiczeniom podołam. 🙂
  2. Maniacgym pisze:
    Świetnie sprawdza się wzmacnianie mięsni ćwiczeniami siłowymi. Chodzą mity że np. martwy ciag może uszkodzić kręgosłup, ale to tak jak z wszystkim – jak ktoś coś robi źle to faktycznie może uszkodzić. Ogólnie to ćwiczenia świetnie pomaga z bólami pleców
  3. Marta pisze:
    Jeszcze przed pandemią chodziłam na siłownię na ćwiczenia ze zdrowego kręgosłupa i faktycznie czułam się po nich lepiej. Teraz ćwiczę na własną rękę w domu. Aktualnie deska i mostek są moimi nemezis, ale gdy już spalę trochę tłuszczyku z brzucha na pewno będzie lepiej.
  4. E-figura pisze:
    Wypróbowałam i stwierdzam, że nie dość, że są świetne na kręgosłup to dodatkowo bardzo relaksują. Od kilku miesięcy pracuję w pozycji siedzącej i mój kręgosłup daje o sobie znać. Polecam spędzić nawet kilka minut po pracy na takie ćwiczenia.
  5. Zrzuć Brzuch pisze:
    Bardzo przydatny wpis. Ja mam czasami bóle w kręgosłupie lędźwiowym. Robię potem wieczorem przez kilka dni taki zestaw. Jakies (10 – 15 min) i ból ustępuje. Niestety praca siędząca zabija plecy, a takie ćwiczenia to świetny ratunek.
    • Dokładnie, masz rację – w pełni się z Tobą zgadzam! Dlatego ja aktualnie zainwestowałam w ergonomiczny fotel biurowy 🙂 mam nadzieję, ze choć odrobinę będzie ratować moje plecy przed przeciążeniami.
  6. […] od tego, że długi czas w ciągu dnia spędzam w pozycji siedzącej, często miałam bóle kręgosłupa, szczególnie nasilające się wieczorem. Odkąd regularnie ćwiczę jogę bóle ustąpiły. To dzięki ćwiczeniom wzmacniającym i rozluźniającym mięśnie kręgosłupa. Niektóre z nich znajdziecie we wpisie Magdy z fitnaobcasach.pl […]
  7. Kosmetyko Fanki pisze:
    Dzięki za te ćwiczonka, moje plecy wołają o pomstę do nieba, codzienne godziny przy komputerze dają w kość! 🙁
  8. Bardzo chętnie włączę te ćwiczenia do swojej listy, bo mój kręgosłup też już swoje w kość dał. Teraz trzeba szczególnie dbać, żeby nie było problemów 🙂
  9. korzystam z tych póz podczas ćwiczeń, a raczej głównie po, kiedy się rozciagam 🙂
  10. Gosia pisze:
    Te asany bardzo często towarzyszą mi podczas porannej sesji jogi i odkąd ćwiczę je regularnie zdecydowanie polepszyło się „samopoczucie” mojego kręgosłupa 🙂 Polecam każdemu!

LEAVE A COMMENT