Każdy z Nas, kto kiedykolwiek cierpiał na skoliozę wie – jak bardzo istotne jest dbanie o prawidłową postawę i zdrowie swoich pleców. Ja sama również miałam styczność z wieloma lekarzami (także ortopedami), fizjoterapeutami, rehabilitantami, masażystami i kręgarzami. Mimo, że co najmniej kilku z nich było świetnymi specjalistami, to po kilku latach twierdzę, że nic nie pomogło mi tak bardzo, jak samodzielne ćwiczenia w domu. Kilkanaście minut dziennie w połączeniu z kilkoma ćwiczeniami potrafi zdziałać cuda – moje plecy najbardziej polubiły jogę i pilates. Moim zdaniem bardzo ważne jest, aby poznać przynajmniej kilka pozycji, które wzmocnią mięśnie pleców, sprawią, że będą one bardziej elastyczne i mniej podatne na ból oraz kontuzje. Poniżej przygotowałam listę swoich ulubionych – jest to mieszanka ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, do których wykonania nie potrzebujemy żadnego, dodatkowego sprzętu. Jeśli nawet nie dokuczają Wam skrzywienia kręgosłupa, to mimo wszystko polecam takie kilkunastominutowe, codzienne sesje chociażby w celu zachowania zdrowia i pełnego zakresu ruchów. Do każdego ćwiczenia w linku dołączyłam instrukcję jego poprawnego wykonania.
Pozycja deski (kumbhakasana) – ta pozycja nie tylko wzmacnia mięśnie ramion oraz nadgarstki, ale także tonizuje mięśnie brzucha. Bardzo skutecznie rozluźnia napięcie pleców (zwłaszcza w okolicy obojczyków) i jednocześnie poprawia wytrzymałość mięśni odpowiadających za prawidłową postawę. Istotnie zwiększa też dopływ tlenu do tkanki mięśniowej.
Pozycja dziecka (balasana) – to moim zdaniem niesamowicie relaksująca i odprężająca pozycja. Nie tylko pozwala nam znacznie bardziej efektywnie kontrolować swój oddech i zniwelować stres, ale też rozciąga kostki, biodra i uda dodatkowo przynosząc ulgę w bólach pleców. Należy pamiętać jednak, że przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża i problemy związane z układem pokarmowym.
Pozycja kot – krowa (marjaryasana – bitilasana) – ta asana z kolei uelastycznia i rozluźnia kręgosłup, wzmacnia mięśnie brzucha oraz układ nerwowy, pomagając eliminować skutki stresu, a także skutecznie wycisza umysł.
Pozycja ptak – pies (adho mukha svanasana) – korzyści płynące z wykonywania tego ćwiczenia są bardzo szerokie: znaczny rozwój mięśni pleców, brzucha, bioder oraz pośladków. Pomaga ono także wzmocnić całe ciało i świetnie ćwiczy równowagę.
Pozycja mostek (urdhva dhanurasana) – pozwala nam rozciągnąć klatkę piersiową, ramiona, nadgarstki, kręgosłup, nogi i brzuch. Do korzyści możemy zaliczyć także fakt, że pomaga on pozbyć się stresu, angażuje do pracy niemal wszystkie mięśnie, a nawet zwiększa pojemność płuc. Regularne wykonywanie mostka pomaga uelastycznić kręgosłup i co istotne dla Pań – reguluje menstruację.
Pozycja odpoczywającego mędrca (supta matsyendrasana) – w tym ćwiczeniu angażujemy lędźwiową część tułowia plecy oraz stawy kończyn dolnych. Rozluźniamy również mięśnie poprzeczne brzucha i uelastyczniamy kręgosłup – świetna pozycja dla rozpoczynających swoją przygodę z jogą i/lub pilatesem.
Mam nadzieję, że dacie się skusić, na małą sesję jogi. Wasz kręgosłup z pewnością Wam za to podziękuje! A może polecicie mi inne, skuteczne ćwiczenia na utrzymanie pleców i kręgosłupa w dobrej kondycji jak najdłużej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w komentarzach.
18 komentarzy so far.