10 najbardziej znanych mitów na temat ćwiczeń.Joseph Goebbels powiedział kiedyś, że kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą. Podobnie jest z najbardziej znanymi z mitów na temat ćwiczeń. Niestety, przekazywane sobie na siłowni, basenie czy w innym miejscu ćwiczeń teorie i twierdzenia bardzo często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Poniżej kilka najczęściej słyszanych przeze mnie przykładów, które zdecydowanie mijają się z faktami.

1. Picie zimnej wody przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej – nic bardziej mylnego, nie ma faktycznych badań naukowych, potwierdzających że organizm wychłodzony napojem z lodem, przyspiesza metabolizm, aby się ogrzać – a tym samym eliminować nagromadzony tłuszcz. Temperatura pokojowa napoju ma taki sam wpływ na tempo przemiany materii jak temperatura znacznie niższa.

2. Ćwiczyć należy rano, najlepiej na pusty żołądek, aby efektywniej walczyć ze zbędnymi kilogramami – kolejny przykład błędnego rozumowania. Po przebudzeniu metabolizm jest zwolniony, ponieważ organizm dopiero „rozkręca się” po ok. 8 godzinach bez posiłku, czyli źródła energii do pracy i ćwiczeń. Spożycie dobrze zbilansowanego śniadania pozwala ćwiczyć dłużej i wydajniej, a trawienie to jeden z czynników, który dopinguje pozostałe układy do działania.

pexels-photo (2)

3. Bieżnia, orbitrek i inne maszyny do ćwiczeń kardio dokładnie liczą spalone kalorie – ilość spożytkowanej na wysiłek fizyczny energii zależy od wielu czynników: wieku, BMI, stopnia zaawansowania w ćwiczeniach, płci itd. U każdej ćwiczącej osoby spalanie przebiega zupełnie inaczej, zatem bez wprowadzenia dodatkowych informacji w program sprzętu sportowego nie jesteśmy w stanie ocenić prawidłowo ilości ubywających, zbędnych kalorii.

4. Monitorowanie rytmu serca pozwoli Ci ocenić jak intensywnie ćwiczysz – odczyt może różnić się w zależności od wykonywanego treningu. To własne ciało i mięśnie, a nie elektryczne czy elektroniczne urządzenie najskuteczniej podpowiada, jak wpływa on na rytm serca i szybkość oddechu.  Można to sprawdzić w łatwy sposób – przy ćwiczeniach o niskiej intensywności jest się zwykle w stanie normalnie rozmawiać, przy średniej komunikacja jest już nieco utrudniona, natomiast w przypadku wysokiej często można wydukać z siebie zaledwie pojedyncze słowa.

5. Porcja proteinowego shake’a najlepsza na regenerację po treningu – owszem, przekąski białkowe nieźle sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, jednak bez zmian pozostaje fakt, że są to posiłki niskiej jakości, a dodatkowo wysoce przetworzone. Najlepszym źródłem protein są mimo wszystko mięso z kurczaka, indyka, wołowina, jogurty oraz orzechy.

picjumbo.com_IMG_7214

6. Kardio jest jedynym skutecznym sposobem na redukcję zbędnych kilogramów – bardziej intensywne treningi z monitorowaniem pracy serca są dla niego dobre i stanowią niezły sposób na budowanie wytrzymałości. Są jednak bardziej skuteczne sposoby na spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej. Ponieważ w mięśniach ulokowane są największe zapasy energii do ćwiczeń, to właśnie z nich organizm będzie czerpał w pierwszej kolejności, zamiast z tłuszczów. 10-25 minut ćwiczeń o wyższym natężeniu to idealny czas, w którym organizm zwiększa swoją wydolność, a jeszcze nie dochodzi do trawienia mięśni.

7. Ćwiczenia o niskiej intensywności pozwalają na spalenie większej ilości tkanki tłuszczowej – im bardziej intensywnie trenujesz, tym więcej spalasz kalorii pochodzących z węglowodanów, a nie tłuszczów. Organizm dokopuje się do głębiej położonych zapasów dopiero po wykorzystaniu tych łatwiej osiągalnych, do których wliczane są właśnie cukry.

8. Tak długo jak uprawiasz aktywność fizyczną możesz jeść co chcesz – utrata kilogramów i eliminacja zapasów tłuszczu odbywa się, gdy osiągamy deficyt kalorii. Należy jednak pamiętać, że zbyt niski poziom energetyczności posiłków działa w odwrotną stronę, czyli spowalnia procesy spalania w organizmie. Mięśnie potrzebują pożywienia, żeby odpowiednio pracować – kluczem do sukcesu jest zatem dieta zbilansowana pod względem ilości węglowodanów, białek i tłuszczów.

picjumbo.com_HNCK5644

9. Można skutecznie wyszczuplić wybraną partię ciała – to niestety kolejny z często powtarzanych mitów. Częste powtarzanie jednego ćwiczenia rozwija tzw. pamięć mięśniową, a tym samym stopniowo zmniejsza efektywność jego wykonywania – co z kolei obniża tempo spalania tkanki tłuszczowej. Dobrze jest zatem trenować różne partie mięśni naprzemiennie, przyspieszając tym samym metabolizm i nie dopuścić do tego, by organizm zapamiętał określone zakresy ruchów i w pewnym sensie się do nich przyzwyczaił. Im więcej kalorii spalisz, tym większa szansa na redukcję zbędnych kilogramów.

10. Waga jest głównym wyznacznikiem skutecznej utraty kilogramów – niestety jest tylko jednym z wskaźników poziomu poziomu sprawności. Mięśnie ważą więcej od tłuszczu w tej samej objętości, a przyrost ten może być widoczny na wadze już po kilku tygodniach regularnych treningów. Sprawdzanie wymiarów i ubywające centymetry są dużo lepszym i bardziej efektywnym miernikiem spalania tkanki tłuszczowej. Ubrania, które z czasem stają się zbyt duże to także oznaka szczuplejącej sylwetki.

Z pewnością jest jeszcze więcej mitów, o których wspomnieć. A może Wy spotkaliście się ze stwierdzeniami, które mijają się z prawdą, a są dość często powtarzane w sportowym lub fitnessowym środowisku? Czy coś Was zaskoczyło? Jeżeli taka seria przypadnie Wam do gustu, to znajdzie swoją kontynuację w kolejnych postach!

(Visited 1 762 times, 1 visits today)

2 komentarze so far.

  1. […] ćwiczeń! na pewno każdy z nas się z takimi spotkał! sprawdźcie wpis Magdy z bloga fitnaobcasach.pl, a może Was coś zaskoczy […]
  2. Vilenya pisze:
    „Ubrania, które z czasem stają się zbyt duże”. Mam nadzieję, że czytając Cię zmotywuję się w końcu i zacznę ćwiczyć i poznam co to za wspaniałe uczucie, gdy ciuchy zaczynają być zbyt duże. Ino muszę się zmotywować 😛

LEAVE A COMMENT