NaSypko.pl to sklep internetowy, dla osób które zdrowo się odżywiają i zwracają baczną uwagę na to, co ląduje na ich talerzach. Właścicielka – Pani Maria – jest twórcą wszystkich autorskich mieszanek, które znajdziemy na stronie internetowej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będą one unikatowe, a dodatkowo nie zawierają soli i chemii: wzmacniaczy smaku, antyzbrylaczy oraz aromatów. Cenowo – ze względu na większą gramaturę – również wypadają korzystniej niż klasyczne przyprawy z marketu.
Wśród dziesiątek produktów w ofercie przepadłam na tyle, że popełniłam już dwa spore zamówienia i na pewno na tym się nie skończy. Ilość mieszanek i wariantów oraz nieustannie poszerzany asortyment sprawiają, że ciężko oprzeć się kolejnym zakupom. Ale do rzeczy – bo na pewno ciekawi Was na co się zdecydowałam w pierwszym zamówieniu:
Drożdże piekarskie suszone – aktywne drożdże, które w łatwy sposób pozwalają upiec nie tylko chleb czy bułki, ale także pizzę i przepyszne cinnamon buns. To właśnie dzięki NaSypko.pl udało mi się zdobyć świetnej jakości produkt na samym początku kwarantanny, podczas gdy w sklepach nie dało się znaleźć żadnych drożdży – ani świeżych, ani instant w saszetkach.
Czubrica biała – cebula, czosnek, kozieradka, lubczyk korzeń, pietruszka korzeń, seler korzeń, cząber, czosnek niedźwiedzi, koperek nać. Polecana przez właścicielkę do ryb, delikatnych mięs, sosów i zup warzywnych. Ja bardzo często używam jej również do jajecznicy i jajek sadzonych.
Czubrica zielona z czosnkiem niedźwiedzim – cebula, cząber, czosnek, czosnek niedźwiedzi, kozieradka, pietruszka nać. Polecana do sosów, zup, jajek, ryb, zapiekanek, makaronów, kaszy. W mojej kuchni zwykle ląduje jako przyprawa do sałatki z zielonych liści, pomidora, ogórka i oliwy.
Czubrica żółta – cząber, czosnek, kozieradka, kurkuma, papryka, chilli, pietruszka korzeń. Dedykowana do czerwonych mięs, a w niewielkich ilościach również do zapiekanek mięsnych i mięsno-warzywnych. Nie jest moją ulubioną, w zestawieniu z poprzednimi czubricami – tę wybieram najrzadziej.
Gyros (oryginalna przyprawa grecka bez soli) – chilli, czosnek, gorczyca, kolendra ziarno, kozieradka, papryka słodka, kurkuma, oregano, pieprz czarny, rozmaryn, tymianek. Polecana do wieprzowiny i kurczaka, a także pieczonych warzyw i domowego kebaba. Bardzo lubię marynować w niej mięso dzień wcześniej, a następnie zapiekać w piekarniku.
Koperek nać – używam go jako dodatku do ziemniaków lub białego twarożku – bardzo aromatyczny.
Papryka wędzona ostra – papryka ostra. Smak pikantno-dymny, dedykowany głównie do pizzy, gulaszu, zup i mięs. U mnie stosowana także do szakszuki, jajek sadzonych czy sosu do spaghetti.
Papryka wędzona słodka – papryka słodka. Smak słodko-dymny, polecany przez właścicielkę gulaszu, zup, mięs, a także pizzy. Ja wybieram ją do tych samych dań w duecie z papryką wędzoną ostrą.
Przyprawa do bigosu i dań z kapusty – czosnek, gorczyca, kminek, kolendra ziarno, papryka słodka, rozmaryn, ziele angielskie, jałowiec. Jak sama nazwa wskazuje – mieszanka przeznaczona do charakterystycznych dań kuchni polskiej. Muszę przyznać, że uratowała nie raz m.in. moje pierwsze próby łazanek w domu.
Przyprawa do dań z fasoli i warzyw strączkowych – cebula, chilli, czosnek, gorczyca, kminek, kolendra ziarno, majeranek, marchew. Na stronie opisywana jako idealna do fasolki po bretońsku, grochu z kapustą i zupy fasolowej. U mnie znajduje zastosowanie jako uzupełnienie sosów pomidorowych ze strączkami i sprawdza się świetnie w tej roli.
Shoarma (Kebab; Chai Masala Indyjska) – papryka słodka, chilli, imbir, kolendra ziarno, pieprz czarny, czosnek, cebula, cynamon, gorczyca, koper włoski, gałka muszkatołowa, goździk, kardamon. Świetna do propozycji z kuchni indyjskiej przygotowywanych w domu. Uzupełnia smak mięsa, warzyw i arabskiego chlebka pita lub naan.
Herbatka ziołowa na dobry sen – melisa, rooibos, chmiel. Fantastyczna mieszanka, która pomaga mi zasnąć i przespać do rana bez przebudzania się.
Dzięki opcji domówienia, możemy dodać produkty o których zapomnieliśmy – w sytuacji gdy zamówienie nie przeszło jeszcze do realizacji. Dorzuciłam zatem do pierwszego zamówienia również:
Cynamon cejloński mielony – w odróżnieniu od odmiany Cassia nie zawiera szkodliwych kumaryn. Jest również bardziej aromatyczny, korzenny i słodki zarówno pod względem zapachu, jak i smaku. Uwielbiam dodawać go do kawy, ciasta marchewkowego oraz wypieków i deserów z jabłkami.
Kokos – płatki (chipsy) – uzależniający dodatek do owsianki i orkiszanki, a także domowej roboty lodów bananowych. Znikają bardzo szybko – polecam wybierać od razu większe opakowanie.
Liść laurowy – klasyczny dodatek do bulionów, rosołu ale także marynat, ryb i przetworów. Najmniejsze opakowanie wystarczy na wiele miesięcy gotowania.
Płatki drożdżowe (nieaktywne) – moje prywatne uzależnienie. Potrafię dodać je dosłownie do wszystkiego, od kanapek i sałatek przez jajecznicę, pieczone ziemniaki i rybę, aż po sosy i panierki. Przydają się także do przygotowania wegańskiego bekonu i wegańskiego sosu serowego. Nie wyobrażam sobie nie mieć ich w swoich zapasach.
W kolejny zamówieniu z NaSypko.pl postanowiłam uzupełnić braki i skusić się na kilka pozycji, których wcześniej nie miałam okazji przetestować. W moim koszyku wylądowały, jak poprzednio: czubrica biała, czubrica zielona, gyros, shoarma i drożdże suszone (instant) – bez których nie wyobrażam sobie już przygotowywania posiłków. A dodatkowo:
Czubrica czerwona (bułgarska) – bazylia, chilli, cząber, czosnek, czosnek niedźwiedzi, kozieradka, kurkuma, papryka ostra wędzona, papryka słodka, pieprz czarny, tymianek. Właścicielka poleca stosowanie jej do praktycznie wszystkich kategorii dań: zup, sosów, mięsa, ryb, sałatek a nawet jaj. Ja zaczęłam testowanie od dodania jej do szakszuki i jestem zachwycona smakiem i aromatem.
Kolendra nać – prywatnie jedna z moich ulubionych przypraw, która często zastępuje u mnie pietruszkę. Idealnie sprawdza się jako „wykończenie” sosów do makaronu – posypując je bezpośrednio przed podaniem.
Pomidory włoskie (suszona pulpa pomidorowa) – moje pierwsze podejście do tej przyprawy, jeszcze nie wiem jakie znajdę dla niej zastosowanie. Prawdopodobnie na początku zasugeruję się wskazówkami na stronie: do sosów, makaronów, zup, dań mięsnych sałatek i kanapek.
Zioła prowansalskie – bazylia, estragon, majeranek, rozmaryn, cząber, oregano, szałwia, tymianek. Idealnie komponują się z daniami kuchni włoskiej i francuskiej. Dodaję ją do sosów pomidorowych, lasagne, a także pizzy.
Przyprawa do ziemniaków pieczonych i frytek – cebula, papryka słodka, chilli, kolendra ziarno, majeranek, pieprz czarny. Stosuję zgodnie z nazwą, ale nie tylko – równie dobrze sprawdza się jako dodatek do domowych pierogów, także tych z mąki pełnoziarnistej.
Kolejnym razem zapewne skuszę się na coś z mieszanek do chrupania lub owoców liofilizowanych – na pewno smakują równie pysznie, co wyglądają na zdjęciach przedstawionych w sklepie internetowym.
Wpis nie jest sponsorowany – ale nie okrywam, że chętnie zostałabym Przyprawową Ambasadorką NaSypko.pl!
Napiszcie w komentarzach czy znaliście wcześniej sklep NaSypko.pl ? Dajcie również znać, jakie przyprawy stosujecie w swojej kuchni – być może skuszę się na coś nowego, czego wcześniej nie znałam!
2 komentarze so far.