Szybka porada: chińskie zioła w walce z lękami i niepokojem.Istnieje wiele ziół używanych w leczeniu lęku, ale nie wszystkie są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jeśli planujecie dodać takie zioła do swojej codziennej diety, powinniście sprawdzić, czy nie wchodzą one w ewentualne interakcje z lekami, jakie przyjmujecie, gdyż mogą wpływać na ich działanie, zwłaszcza tych na receptę. Wybierając jakiekolwiek suplementy lub herbaty ziołowe należy stosować się do wskazanej na opakowaniu ilości dziennego spożycia.

Passiflora, Męczennica

Mimo, że pochodzi z Ameryki to obecnie jest stałym elementem tradycyjnej medycyny chińskiej. Od wielu lat stosowany przez w leczeniu stanów lękowych i depresji. Uważa się, że działa poprzez podniesienie poziomu GABA (kwasu gamma-aminomasłowego), substancji chemicznej w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia poziomu leku i stopniowej relaksacji. Passiflora posiada także zdolność rozluźniania stanów nerwowych, bez zakłócania zdolności motorycznych i efektu otępienia jaki wywołują farmaceutyczne środki uspokajające. Najlepiej sprawdza się w formie nalewki lub herbatki – warto wypróbować jego działanie, zanim zdecydujemy się na leczenie środkami aptecznymi.

Żeń-szeń azjatycki

Jest od dawna stosowany w leczeniu stresu i niepokoju. Zawiera związki zwane saponinami, które sprawiają iż wykazuje on działanie przeciwlękowe. Badania opublikowane przez Narodowe Instytuty Zdrowia wskazują, że żeń-szeń złoty oraz biały mają znacznie większy potencjał obniżania lęku od czerwonego żeń-szenia. Dostępny jest jako suplement ziołowy w postaci kapsułek oraz w formie płynnej.

Różeniec górski

Znany również jako żeń-szeń tybetański, stosowany tradycyjnie w chińskiej medycynie naturalnej. Jest uważany za zioło adaptogenne, co oznacza, że pomagają one przystosować się organizmowi do sytuacji stresowych (zarówno stresu fizycznego jak i psychicznego). Badania przedstawione w 2008 roku przez Journal of Alternative Medicine udowodniły, że przyjmowanie różeńca w ilości 340 mg na dobę przez 10 tygodni pozwala praktycznie całkowicie uwolnić się od objawów zespołu lęku uogólnionego (GAD). Stosowany jest on także w leczeniu anoreksji wywołanej stresem. Dostępny jest głównie w formie kapsułek.

Dzięgiel chiński

Od dawna stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej, głównie w leczeniu objawów menopauzy. Jeśli chodzi o leczenie niepokoju także wykazuje pozytywne wyniki. Narodowe Instytuty Zdrowia wykazały badaniami, że dzięgiel jest tak samo skuteczny w leczeniu jak Valium, wiodący lek na receptę. Dostępny jako suplement w postaci kapsułek lub w płynnej.

Walczycie z zaburzeniami lękowymi i niepokojem, a obawiacie się farmaceutyków? Rozwiązania prosto z chińskiej, tradycyjnej medycyny naturalnej mogą okazać się dla Was idealne. Dajcie znać w komentarzach, czy zetknęliście się kiedykolwiek z powyższymi ziołami lub czy stosowaliście je w swojej diecie (i z jakim skutkiem)?

(Visited 1 556 times, 1 visits today)

2 komentarze so far.

  1. Niemodelka pisze:
    biorę teraz kompeks witamin z dodatkiem żeń-szenia i czekam na cudowne efekty 🙂

LEAVE A COMMENT